ورود به مهد کودک

تحویل فرزندان به مهد

آشنایی کودک با مهد کودک

کودک از ۳ سالگی آماده ورود به مهد کودک می‌شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک، مشکلاتی پدید می‌آورد. البته این امر برای همه یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهد را می‌پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می‌کنند .

چگونه با چسبندگان برخورد کنیم؟

در مورد کودکان وابسته، کارشناسان توصیه می‌کنند که والدین برای حل این مشکل قاطعیت داشته باشند. اول فکر کنند چه چیزی به صلاح فرزندشان است، بعد تصمیم آخر را بگیرند. در این مورد نباید والدین احساساتی شوند، باید بتوانند گریه‌های کودک را موقع ورود به مهد تحمل کنند‌، مانند زمانی که گریه‌های کودک را موقع واکسن زدن تماشا می‌کنند. چرا که به گفته محققینً مهدکودک مانند واکسن عمل می‌کند و می‌تواند فرزند ما را در برابر آسیب‌های بسیاری واکسینه کند .

 در مورد بچه‌های وابسته، برخی از کارشناسان معتقدند بهتر است ورود آن‌ها را به مهدکودک جلوتر بیندازیم. در این‌باره تابستان زمان مناسبی است، چرا که کلاس پیش دبستانی تعطیل است و مهد کودک خلوت‌تر و مربی‌ها می‌توانند برای هر کودک زمان بیشتری را صرف کنند تا کم‌کم به محیط آن‌جا خو بگیرند. از طرفی بچه‌ها می‌توانند از برنامه‌های تفریحی نیز بیشتر لذت ببرند .

 چگونه بچه‌هایی را که تمایلی به مهد کودک ندارند‌، متقاعد کنیم؟

در این مورد والدین نباید انعطاف داشته باشند. چرا که اگر کودک بفهمد می‌تواند هر وقت که نخواست از رفتن به مهد کودک امتناع کند، دیگر قاطعیت و نفوذ شما از بین خواهد رفت. در حقیقت این کودک است که شما را تربیت می‌کند و فرمان می‌دهد. اما بهتر است از قبل، برایش مشخص کنید که او”باید” با شما همکاری کند و اگر به مهد نرود، مثلاً تنها می‌ماند. در روزهای نخست ورود کودک به مهد، والدین باید به هر ترتیب که شده از غیبت او خودداری کنند تا به تدریج، کودک با همه برنامه‌های آن‌جا آشنا شود و کم‌کم رابطه عاطفی با دوستانش پیدا کند .

چطور ساعت خواب کودکان را تنظیم کنیم؟

اغلب خانواده‌ها در بیدار کردن فرزندان‌شان برای رفتن به مهد کودک یا مدرسه مشکل دارند‌. کارشناسان معتقدند خردسالان را می‌توان روزانه ده دقیقه تا یک ربع زودتر بیدار کرد تا به تدریج شب‌ها زودتر بخوابند. البته هیچ‌گاه نباید برای زود خوابیدن آن‌ها از اعمال زور و فشار استفاده کرد. چرا که این امر موجب تنش و استرس می‌شود. نباید کودکی را که به آسانی از خواب برنمی‌خیزد تنبل نامید و یا کودکانی که هنگام صبح بشاش و چابک نیستند را مورد تمسخر قرار داد. کودک از این که مادر به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بردارد و بگوید” بلند شو ، دیر است” وحشت دارد. اگر کودک با صدای ساعت زنگ‌دار بیدار شود بهتر است تا با صدای زنگ دار مادر.

 به‌جای این که با کودک وارد جنگ شویم و به‌زور او را بیدار کنیم، بهترین کار این است که بگذاریم ده دقیقه طلایی دیگر را به خواب و خیال‌بافی اختصاص دهد، و از آن لذت ببرد، این را می‌توان با تنظیم ساعت عملی کرد .

اخبار و مقالات سایت

شما می توانید آخرین اخبار و مقالات وب سایت را در اینجا دنبال کنید مشاهده همه اخبار و مقالات

ورود به مهد کودک

کودک از ۳ سالگی آماده ورود به مهد کودک می‌شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک، مشکلاتی پدید می‌آورد. البته این امر برای همه یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهد را می‌پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می‌کنند .

تحویل فرزندان از مهد

چرا کودک باید به مهد کودک برود؟
بسیاری از مادرها، به دلیل مشغله‌های شغلی، مشکلات رفتاری کودک‌شان و یا فقط برای آن‌که چند ساعتی در روز بتوانند به کارهای شخصی خود برسند، فرزندان‌شان را به مهد کودک می‌فرستند.

نقش مهدکودک ها در تربیت

انسان موجودی اجتماعی است، از زمان تولد تا واپسین دم حیات از جامعه تأثیر می‌پذیرد و بر آن تأثیر می‌گذارد. مهدکودک ، برای بچه‌ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می‌کند.