تغذیه و سلامت

کودک هرچه بزرگ‌تر می‌شود نیاز به استقلال بیشتری دارد و دلش می‌خواهد کارهای بیشتری را خودش به تنهایی انجام دهد. اولین چیزی که کودک در حال رشد دوست دارد امتحان کند غذا خوردن،‌ لباس پوشیدن و مسواک زدن است. کودکان معمولا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع به استفاده از ابزارهای مختلف برای غذا خوردن می‌کنند.

با قاشق شروع کنید.کودک را با قاشق آشنا کنید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید او زودتر درک می‌کند که کارد و چنگال و قاشق جزئی از وعده غذایی است. این کار را می‌توانید از ۶ ماهگی که کودک خوردن غذای کمکی را شروع می‌کند،‌ انجام دهید. کودک را تشویق کنید که از کارد و چنگال استفاده کند. این کار را در سه مرحله انجام دهید. اول از همه باید قاشق دست او دهید. بعد از آن چنگال و بعد در نهایت چاقو را به او نشان دهید.

در این فرایند نباید استرس داشته باشید چون تا کودک با این وسایل آشنا شده و بتواند روش درست به دست گرفتن هرکدام از آن‌ها را یاد بگیرد، زمان نیاز است. نگران نباشید اگر کودک در میانه راه از استفاده از قاشق صرف‌نظر کند و بخواهد با دست غذا را امتحان کنید. این فرایند تدریجی است و باید صبور باشید.

·        وسایل هیجان‌انگیز بخرید. برای این‌که کودک را تشویق به استفاده از کارد و چنگال کنید بهتر است از انواع خوش آب و رنگ که شخصیت‌های کارتونی در آن‌ها به کار رفته استفاده کنید. کارد و چنگال پلاستیکی می‌تواند ایده خوبی باشد. او را راحت روی صندلی غذا بگذارید و در وضعیتی که آرام است و گریه و بدخلقی نمی‌کند قاشق و چنگال را به دستش دهید. زیرا اگر او ناراحت باشد نمی‌تواند در دست گرفتن این وسایل مدیریت لازم را داشته باشد.

با بازی تمرین کنید.کافی است یک خاله بازی راه بیندازید و با عروسک‌هایی که دارید ترتیب یک ضیافت را با کوچولوی‌تان بدهید. به او و عروسک‌هایش با قاشق و چنگال و کارد غذا تعارف کنید. از او نیز بخواهید این کار را انجام دهد. این کار به هماهنگی چشم و دست هم کمک می‌کند. یادتان باشد در فرایند یادگیری استفاده از قاشق و چنگال باید به کودک اجازه دهید امتحان کند. می‌توانید در ابتدا که خودتان با قاشق به او غذا می‌دهید یک قاشق هم به دست او دهید تا کم کم موتور حرکتی او هم راه بیفتد. یادتان باشد مقدار کمی‌غذا در قاشق بگذارید تا او بتواند با موفقیت آن را به دهان بگذارد.

کودک را درگیر مقدمات غذا خوردن کنید. از کودک بخواهید میز را بچیند و با او درباره کاربرد هرکدام از وسایلی که روی میز قرار دارد صحبت کنید و بگوید قاشق برای خوردن برنج و سوپ است و با کارد باید غذاها را ببرید. به این ترتیب کودکان بسیار کوچک هم خیلی سریع می‌توانند کاربرد این وسایل را یاد بگیرند.

به محض نشستن پشت میز غذا دستمال سفره را روی پایتان بیاندازید.این باعث می‌شود که دیگر نگران ریختن لباس روی لباس کودکتان و پاک شدن لکه آن نباشید.

به جای آن که برای برداشتن ظرفی از روی میز که از شما دور است، بلند شوید یا دستتان را از روی بشقاب دیگری رد کنید، از فردی که نزدیک به آن ظرف نشسته است بخواهید آن را به شما دهد.

نان‌تان را تکه کنید

به جای این که به یکباره یک لقمه بزرگ درست کنید و آن را تکه تکه در دهان خود فرو برید، بهتر است نانتان را به اندازه لقمه‌ای که می‌خواهید بخورید، تکه کنید.

تعریف از غذا، مقداری از غذای مورد علاقه‌تان را در بشقاب بگذارید و به میزبان بگویید که چقدر از طعم آن راضی هستید.

شاید کودک شما تمام این موارد را رعایت می‌کند، اما خوب است گاهی این نکات را به آن‌ها گوشزد کنید.

گفتن کلمه «لطفا» و «مرسی» در پایان صرف غذا نشانه ادب می باشد.

آرنج خود را روی میز نگذارید.

با دهان بسته غذا بخورد

به جای خم شدن به سمت بشقاب، غذا را به سمت دهان خود بیاورد

از آوردن لوازم الکترونیکی مانند موبایل سر میز خودداری کند.

غذای کودک را به تکه‌های کوچک ببرید و به او نشان دهید هرکدام را چطور به چنگال می‌زنید. حتما بنشینید و غذا بخورید تا او بتواند غذا خوردن شما را تماشا کند. کودک‌تان عاشق تقلید از شماست. برای شروع می‌توانید از پوره سیب‌زمینی استفاده کنید.

از ابزار درست استفاده کنید. در حالی که کودک در حال یادگیری استفاده از قاشق و چنگال است، به هیچ عنوان به او قاشق و چنگال بزرگسالان را ندهید چون این وسایل سنگین است و از فلزات سنگین تهیه شده و می‌تواند به دندان و لثه کودک آسیب برساند

اخبار و مقالات سایت

شما می توانید آخرین اخبار و مقالات وب سایت را در اینجا دنبال کنید مشاهده همه اخبار و مقالات

ورود به مهد کودک

کودک از ۳ سالگی آماده ورود به مهد کودک می‌شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک، مشکلاتی پدید می‌آورد. البته این امر برای همه یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهد را می‌پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می‌کنند .

تحویل فرزندان از مهد

چرا کودک باید به مهد کودک برود؟
بسیاری از مادرها، به دلیل مشغله‌های شغلی، مشکلات رفتاری کودک‌شان و یا فقط برای آن‌که چند ساعتی در روز بتوانند به کارهای شخصی خود برسند، فرزندان‌شان را به مهد کودک می‌فرستند.

نقش مهدکودک ها در تربیت

انسان موجودی اجتماعی است، از زمان تولد تا واپسین دم حیات از جامعه تأثیر می‌پذیرد و بر آن تأثیر می‌گذارد. مهدکودک ، برای بچه‌ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می‌کند.